Akcyza

Które podmioty zwolnione są z akcyzy przy nabyciu wyrobów węglowych?

Na mocy art. 31a ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.), zwolnienie od akcyzy dotyczy wyrobów węglowych zużywanych przez:

  • gospodarstwa domowe,
     
  • organy administracji publicznej,
     
  • jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
     
  • podmioty systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
     
  • żłobki i kluby dziecięce, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. nr 45, poz. 235 ze zm.),
     
  • podmioty lecznicze, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654 ze zm.),
     
  • jednostki organizacyjne pomocy społecznej, o których mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 ze zm.),
     
  • organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. nr 234, poz. 1536 ze zm.).

Należy mieć na uwadze, iż powyższe zwolnienie od akcyzy jest przywilejem, które dotyczy tylko podmiotów ściśle określonych w tym przepisie. Dlatego niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej dla ustalenia, który podmiot zużywający wyroby węglowe mieści się w wymienionym przez ustawodawcę katalogu nabywców zwolnionych z akcyzy.

Oferujemy
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Newsletter
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl